Тема. Урок творчості. Чарівний світ
казки.
Мета: Розширити знання учнів про казку
як художній твір, її художні особливості. Дати уявлення про творчу роботу над
казкою, про основні методи складання казок, головні секрети казки. Формувати у
дітей бажання і вміння вивчати казки.
Творчо їх обробляти, переінакшуючи на свій лад. Вводити елементарні вміння
пошукової, дослідницької праці. Виховувати читацький інтерес до казок.
Розвивати емоційну сферу учнів.
Обладнання: кросворд, тематичні малюнки,
схеми-«кубики».
ХІД УРОКУ
І Мотивація
навчальної діяльності. Повідомлення мети уроку.
Сьогоднішній урок ми розпочнемо
відразу з виконання завдання. Це допоможе нам дізнатися тему сьогоднішнього заняття.
А для цього ми розгадаємо кросворд. Ви слухаєте уривки казок, а їх назви
записуєте у пусті кліточки кросворду, що знаходиться на дошці.
1. «Несе Лисичка Півника, а він і гукає:
- Мій Котику! Мій братику!
Несе мене Лиска
по каменю-мосту
на своєму хвосту,
порятуй мене!»
Несе мене Лиска
по каменю-мосту
на своєму хвосту,
порятуй мене!»
(«Котик і Півник»)
2. «А дівчинка
їм відказує:
- Не полечу я з вами:
Як була я в лужку,
Виломила ніжку,
А ви мене полинули,
Мене покинули!»
Як була я в лужку,
Виломила ніжку,
А ви мене полинули,
Мене покинули!»
(«Кривенька качечка»)
3. «А дід став на воротях у червоних чоботяхта
й питається:
- Кізонько моя мила, кізонько моя люба!...
(«Коза-Дереза»)
4. «Гу-гу-гу!
Як вас багато! А я ведмідь-набрідь. Пустіть і мене!»
(«Рукавичка»)
5. Продовжіть
речення: «Усі перелічені казки про...
(тварин)
Прочитайте, що вийшло по
вертикалі. Так сьогодні ми поринемо в чарівний світ казок. Найбільш популярним
жанром фольклору є казки (фольклор - народна мудрість). їх люблять і дорослі і
малі. Український поет І. Франко так писав про них: « Тисячі речей у житті
забудете, а тих хвиль, коли вам люба мама або бабуся оповідала байки (казки),
не забудете до смерті».
Тепер ви вже вмієте читати і самі
прочитали чимало казок. Але ми сьогодні не будемо читати казки, адже у нас
сьогодні незвичайний урок, а творчий. Тому ми будемо «творити» казки
самостійно. Адже залучення до творчості дарує дитині багато чого по-справжньому
важливого, необхідного людині, навіть коли вона і не збирається стати в
майбутньому літератором, композитором або художником.
«Граматика фантазії» корисна
всім, хто хоче зрости гармонійно розвинутою щасливою особистістю, мріяти і здійснювати свої мрії. Я гадаю, що тут зібралися
всі ті, хто любить казку, хто бажає подарувати людям свою, хай навіть
маленьку, але дивно прекрасну, як, пам'ятаєте, створювали діти з В. О.
Сухомлинським, казку.
На один урок ми перетворимося на
казкарів і я хочу побажати вам вдалої, творчої та продуктивної праці.
II Знайомство з
орієнтиром для дії.
З самого дитинства казка йде поруч
з нами, збагачуючи наше життя і змальовуючи його у різні кольори... Спочатку
запам'ятовуєш її, слухаючи безліч разів у виконанні мами, тата, бабусі..., а
потім розповідаєш з великою насолодою іншим... Але настає такий момент у житті,
Колобок вже нічого не може сказати нам, і тоді хочеться допомогти йому пережити
нове казкове життя. З'являється казка-пародія. Казка на «новий лад» змушує
пережити її заново.
Вчені відкрили закони, по яким
будується казка. Ці закони можна порівняти з кубиками. У кожного - своє
значення, від якого залежить вчинок героя.
Я назву самі важливі «кубики», а
ви постарайтеся згадати казки, які побудовані з їх допомогою,
(«Кубики» -
кольорові картки з написом)
1-
ВІД'ЇЗД
- В яких
казках герої покидали на деякий час свої домівки?
2 - ЗАБОРОНА 3 - ПОРУШЕННЯ ЗАБОРОНИ
- Що
забороняли робити героям казки? Хто порушував заборону? Чому?
4 - ГЕРОЙ ПОКИДАЄ ДІМ
- Хто утікав з
будинку? Чому?
5-- ЗУСТРІЧ В ДОРОЗІ
- З ким зустрічався герой на своєму
шляху?
6 - ІСПИТ ГЕРОЯ
- Хто і як пробував перевірити силу та характер
героя?
7 - ОТРИМАННЯ ЧАРІЙНОГО ЗАСОБУ
- Що це За засоби? Якими чарівними силами вони
були наділені? Як герой міг їх отримати? ;
8 - перемога НАД ВОРОГОМ
- Яких
ворогів перемагав герой? Що допомагало йому одержати перемогу?
9- ПОВЕРНЕНИЙ ГЕРОЯ
- Хто з героїв повернувся Після довгої відсутності
додому? Як це відбувалось?
10 - ЩАСЛИВИЙ КІНЕЦЬ
- Чому
його можна назвати щасливим? Для кого з героїв він став щасливий?
Від того, як будуть використані
ці «кубики» під час «будівництва» (який буде взято в основу, а який на
закінчення, кого поселити в казці), і залежить, яка ця казка вийде. Героя казки
обирають будь-кого. Про сірника, що ненароком випав із сірникової коробочки,
можна придумати не менш цікаву історію, ніж про прекрасну принцесу.
Але перед початком роботи, ми з
вами ще згадаємо про одну з художніх особливостей казки. Згадайте, якими
словами найчастіше починаються українські народні казки?
Жили собі дід та баба.
Був собі
чоловік та жінка.
Жив раз давно-предавно чоловік...
Колись іще, як дріжджі були такі
ріденькі, як водичка...
Давно-давно колись...
Часто казки мають однакові
кінцівки. Які?
Тепер разом
поживають та добро наживають.
А хто не вірить, хай перевірить.
Вам казка, а мені бубликів в
'язка.
III Практична робота по орієнтирами.
Ну, що, спробуємо разом? Давайте
для початку візьмемо саму просту історію.
Малюнок № 1, кубик 2 - заборона.
(Жили були дід і баба. Спекла якось бабуся колобка, поклала його на підвіконня та й говорить: - Лежи,
охороняй, у віконце не стрибай, в ліс не тікай.)
Малюнок №2.
кубик 1 - від'їзд
(А сама взяла корзину, та й пішла в ліс по гриби та ягоди.)
Малюнок № 3,
кубик 3 - порушення заборони, кубик 4 - герой покидає дім
(Полежав колобок на віконечку, занудьгував, тому і зіскочив прямо на стежку та й в ліс покотився.)
Малюнок №
4, кубик 5 - зустріч в дорозі, кубик 6 - іспит героя
(Котився колобок по стежці, а на зустріч йому ... інопланетянин. Тільки що приземлився, з літаючої тарілки вийшов. Побачив колобка та й питає:
- Хто ти такий?
- Я Колобок, - відповідає колобок.
- А що таке колобок? - здивувався інопланетянин.
Злякався колобок. Думає, якщо правду скаже, то його відразу з'їдять. Та все ж таки зізнався:
- Я колобок — рум'яний бочок, дуже-дуже смачний. Ти що, хочеш мене з"їсти?
Малюнок № 5. кубик 7 - отримання чарівного засобу
Малюнок № 5. кубик 7 - отримання чарівного засобу
( - Ні, - сказав інопланетянин. -
нам не можна їсти незнайомі предмети. Але за твою правдивість хочу тебе нагородити. Ось, візьми цю
тарілку. Вона чарівна. Як тільки подумаєш про харчі, відразу отримаєш будь які страви, які тільки побажаєш.
Та ще й усіх зможеш нагодувати, тому тебе тепер ніхто не з "їсть. В цей час погукали інопланетянина
на корабель, піднялась літаюча тарілка, тільки її і бачили.)
Малюнок № б.7 кубик 8 - перемога над ворогом
( - Спасибі, - прошепотів
колобок. Зітхнув та й покотився далі. А сонечко світить, навкруги зелено, птички співають. Тут і наш
колобок заспівав:
- Я- колобок, колобок, рум'яний бочок, Я від баби утік, і від діда утік, І від інопланетянина утік...
Тут
назустріч йому зайчик:
-
Колобок, колобок, я тебе з'їм.
-
Не їж мене, зайчику, я тобі морковки дам.
І на чарівній тарілочці з'явилася
смачна морковка. Захрумтів морковкою зайчик, а колобок далі покотився. Багато
звірів зустрічав колобок по дорозі і всіх смачненьким пригощав. Тільки лисичці
нічого не дав, не сів їй на носик, а з переляку стрибнув в свою тарілку.)
Малюнок №8, кубик 9 - повернення героя
(Тільки-но подумав: навіщо я від
бабусі втік? От якби зараз дома опинитися! І тарілка вмить стала літаючою злетіла прямо перед носом сердитої лисиці і приземлилася під вікном біля будинку, де жили бабуся з
дідусем.)
Малюнок № 9, кубик 10 - щасливий кінець.
(Чує колобок, як дідусь з бабусею сумують: побіг наш колобок, нам тепер і попоїсти немає нічого. А
колобок вкотився в будинок та й мовить:
- Не сумуй, дідусю, не сумуй,
бабусю. У нас тепер є чарівна тарілка.
Вона нас всіх нагодує. Ану, тарілочка, нагодуй нас
млинцями та пирогами, солодкими цукерками. Тарілочка їх і нагодувала.
Так і стали вони поживати та
добра наживати. І ми у них в гостях були, бублики жували і вам розказали.)
IV Творча
робота в групах
Казка скінчилася, але завжди є
місце для того, що було потім. Діючи особи тому і діючі, що ми знаємо, як вони поводяться, у яких стосунках один з одним.
А чи любите ви мультфільми? А в
чому особливість багатосерійних мультфільмів?
Може спробуємо придумати серіал
по казці, в якій один і той же герой, наш Колобок? Давайте уявимо, що ми склали
сценарій до першої серії фільму. І зможемо придумати наступні пригоди героя, ще
цікавіші.
Для цього ми розділимося на дві
групи. Ваше завдання придумати наступні серії про пригоди Колобка. Перша група
створює сценарій до другої серії «Колобок стає відомим співаком.», друга група
- до третьої серії «Дружба Колобка і Буратіно.»
(Самостійна
робота в групах. При необхідності вчитель допомагає.)
V Перевірка роботи в групах та
обговорення почутого
(При наявності показ підготовлених
ілюстрацій.)
VI Підведення
підсумків
Робота чарівного мікрофона
Зараз кожний з вас візьме по
черзі наш мікрофон і висловить свою думку що до сьогоднішньої подорожі у світ
казкових ігор. Що вам сподобалося? Можливо щось потрібно було зробити не так?
Чому ви навчилися сьогодні?
(Висловлювання дітей. На завершення коментарі вчителя.)
Казка - одне з найважливіших
людських надбань, що зберігається і розвивається упродовж віків і, напевно,
житиме вічно, бо є втіленням духу і мудрості, надії та мрії людської.
Немає коментарів:
Дописати коментар