Урок - застереження: Погляд у майбутнє (4 клас)

  Тема.   Погляд у майбутнє.
        Мета.  Ознайомити з екологічними проблемами в Україні. Розвивати вміння аналізувати ситуацію, що склалася в Україні, робити висновки. Вчити передбачати можливе погіршення стану природи залежно від ставлення людини, її господарської діяльності. Виховувати екологічну культуру, бажання зберегти красу і багатство природи для майбутніх поколінь.
  Навчально – дидактичне забезпечення уроку:  плакат «Екологічний світлофор»; таблиці із збірки «Уроки екології»: комплект наочних посібників для дошкільних закладів і початкової школи. – Х.: Вид-во «Ранок», 2007. – 16арк.; сюжетні малюнки за темою «Екологічні знаки»; чарівний куб, алгоритм написання сенкану; фрагмент грамзапису музики П.І.Чайковського «Пори року»; ілюстративний матеріал; Т.М.Байбара, Н.М.Бібік «Я і Україна»: підручник для 4 кл. – К.:Форум, 2004. – 176с.

Хід уроку.
І Організація учнів до уроку.
А цікаво вам дізнатись,
Що сьогодні може статись?
Ну то всядьтеся зручніше,
І попрацюємо скоріше!

 II. Перевірка домашнього завдання.
1 .Перевірка виконання завдань в зошитах.
- На минулому уроці ми здійснили подорож Україною, ознайомилися із назвами сіл, міст, річок та озер. Тож давайте почнемо перевірку домашнього завдання з походження назви нашого рідного села Дівоче Поле.
-         Звідки пішла назва озера Синяк?
-         Що називають «волинським дивом»?
-   Чому міста називають: Золотоноша, Житомир,Алушта,Феодосія, Євпаторія, Бахчисарай?
2. Робота з картою України.
- Покажіть на карті України місця, де ви побували. Що ви про них знаєте?

ІІІ Мотивація навчальної діяльності учнів.
1. Психоформула.
Нехай не погасне бажання малят
Творити добро на планеті Земля!
2. Вступне слово вчителя.
Земля - колиска людства. Яка ж вона - Земля? Земля народжує прозорі струмки і потоки. Носить на собі океани, розкривається жерлами димлячих вулканів. Пускає в небеса птахів, приймає в себе всі сніги й дощі, гладенькі і великі картоплини, маленькі зернятка, дає всьому життя.
А що ми знаємо про нашу Землю? Всі говорять: Земля, а кожен бачить і розуміє своє. Для космонавта, серед зірок і сузір'їв, - вона планета, для моряка - вона берег, для геолога - твердиня, що зберігає руди, нафту, голубий газ. Для солдата - вона образ Батьківщини, її просторів, та цінність, яку він захищає. Для хліборобів земля - це те, у що він вкладає свою працю і любов, від якого жде плодючого хлібного дару. Та, на жаль, наш спільний зелений дім конче потребує постійної турботи.  
- Епіграфом до нашого уроку я взяла слова відомої поетеси – Ліни Костенко.
А що там буде,
Люди, після нас?
В які природа
Убереться шати?
Природа з сивини віків здружилась з чоловіком. Бере для себе він усе з її щедрот: гриби та ягоди у сонячних просіках, папір, деревину, одежу, їжу та житло.
Рідна природа! Екологія! Мабуть немає іншої теми, яка так сильно хвилювала б людські душі. Перед очима постають рідні краєвиди:луки, полонини, ліси, ріки. Милуючись неповторною їх красою, ми повинні завжди пам’ятати, що природа потребує бережливого ставлення до неї, до її багатств, природа потребує допомоги та захисту.
І щоб не сталося екологічної катастрофи, коли може згинути не тільки все живе на Землі, а й сама планета, на якій ми живемо, кожному слід пам’ятати, що берегти природу потрібно, як своє життя, як свої очі, свої руки, а використовувати її багатство ощадливо, як і своє власне здоров’я.
3. Мозковий штурм – карусель.
(Об’єднання учнів у групи за кольорами маркерів, що лежать на партах)
-        За сигналом, методом мозкової атаки дайте відповідь на питання:
v   Що нам дає планета Земля?
v   Що ми даємо планеті Земля?
v   Якою ви бачите планету Земля в майбутньому?

  -  Перед початком, зверніть увагу на плакат «Екологічний світлофор» (додаток №1), який є оформленням нашої теми. Він допоможе вам через 3 хвилини виконати це завдання.
(За сигналом кожна група по колу переходить до наступної таблиці. Вправа продовжується доти, доки кожна група не дасть відповіді на всі питання)
Презентація роботи в групах (на звороті кожної таблички ілюстративний матеріал)
Підсумок.
-        Чи може людина обійтися без природи?
-        Як люди віддячують за це природі?
-        Який може бути результат такого співіснування?
-        Над чим повинне замислитися все людство на планеті Земля
Дерево, трава і квітка, й птах не завжди зуміють захиститись.
Якщо будуть знищені вони – на планеті ми залишимось самі!

ІV. Оголошення теми уроку.
Усім відома думка, що краса врятує світ.
Десь повзе комашка, ось хлюпоче річка
Посади ромашку, не топчи травичку.
В зелені діброва, в китицях калина.
Глянь, як5а чудова наша Україна!
Журавлі над лугом линуть рівним клином
Будь природі другом, будь природі сином.
Знай – бо це – не мода, це – життя потреба,
Нас віта природа чистим синім небом.
Як хороше відпочивати на лоні природи, вдихати запах терпкої живиці і свіжого сіна. На жаль, люди забувають, що навколишнє середовище потрібно берегти, бо від його стану залежить здоров’я всіх. На попередніх уроках ми вже говорили про чинники, які впливають на здоров’я людини. І 20 відсотків з них – це навколишнє середовище.
Де вода всміхалась – заросло болото,
Де верба співала – зрубаний пеньок,
Лисинами сяють береги сухії…
В дружбу із природою зробим перший крок.
Сьогодні на уроці поговоримо про проблеми, які є в світі, в Україні з охорони навколишньої природи, заглянемо в майбутнє. Яким воно буде, якщо людина залишиться лише споживачем? Подумаємо над тим, як можна змінити сумну картину на земний рай.

V. Робота над темою уроку.
1.   Розповідь вчителя.
Людина – частина природи. І саме природі ми зобов’язані своїм існуванням, своєю досконалістю, своєю могутністю. Людина навчилася підкоряти природу. Прокладала канали, осушувала болота, створювала нові водосховища, вирубувала ліси, використовувала хімічні препарати. Людина підкорила природу! Але чи буде людина цим задоволена у майбутньому?
2.   Екологічний калейдоскоп.
У вас на партах знаходяться картки з текстом. Ваше завдання прочитати і зробити позначки на полях: (+) знав, (-) не знав, (!) схвилювало.

1.  З 1992 року територія України оголошена зоною екологічної кризи. Повітря забруднене. Щодня люди дихають смогом, двоокисом сірки, випарами кислот­них дощів та іншими токсичними газами. Вихлопні гази автотранспорту містять небезпечні для здоров'я людини токсичні речовини.

2.  Внаслідок меліорацій уже зіпсовано 60% наших чорноземів. Водні об'єкти України забруднені нафтопродуктами. Радіоактивним забрудненням ураже­но 5млн. га території України ( це 12 областей нашого краю ), забруднено 1,5 млн. га лісу.

3.       О боже! Що я бачу!
Загидили ліси і землю занедбали.
Поставили АЕС в верхів'ях трьох річок.
То хто ж ви є, злочинці, канібали?!
Ударив чорний дзвін.  І досить балачок.
В яких лісах іще ви забарложені?
Що яничари ще занапастять?
І мертві, і живі, і ненароджені
Нікого з вас до віку не простять!

4.  Озоновий шар потоншав над Україною на 10% за останні 10 років. І як наслі­док - зниження родючості землі, підвищення ракових та серцево- судинних захворювань.

5.  На кожного жителя Землі нині припадає 20т промислових відходів! Неухиль­но зростає площа пустель, які охоплюють уже 43% суходолу.

-        Чи вразив вас зміст прочитаного?
-        Яку кількість знаків оклику ви поставили?
-        Чому цей матеріал вас змусив схвилюватися?
-               То яка екологічна проблема в світі, в Україні?
(Забруднення навколишнього середовища, що впливає на 50% стану здоров’я людини)
3. Коло думок.
-   Нашу планету Земля можна уявити у вигляді піраміди (додаток №2)
v     Перший її ярус це грунт.
v     Другий рослини.
v     Третій дрібні тварини.
v     Четвертий великі звірі.
v     П'ятий людина.
-         Поміркуй і вислови свою думку, що станеться, якщо з піраміди вийняти хоча б одну «цеглинку».
-         Розфарбуй зображене.
4. Робота з підручником.
Опрацювання статті «Я твій син, Україно!»
-         Що спонукало хлопчика до сумних думок?
-         Як ліс відгукнувся на кинуту пляшку?
-         Якою побачив Левко Україну?
-         Чому він не впізнав рідне місто?
-         Яку межу перейшло людство у спілкуванні з природою?
-         Чому, прокинувшись, хлопчик і плакав, і сміявся?
-         Яку мету він поставив перед собою?
5.  Психогімнастика «Чарівний ліс» з музичним супроводом.
   Закрийте оченята й зробіть три глибокі вдихи. Уявіть, що ви йдете стежиною в лісі. Тут ростуть чудові дерева й кущі. Ліс бага­тий різноманітними рослинами. На узліссі ви бачите маленьку галявину, на якій лежить білий камінь. Ви можете присісти на нього. Які звуки ви чуєте? Які відчуваєте запахи? Яке тут повітря? Можливо, воно прохо­лодне й пахне мохом і вологим лісовим фунтом? Можливо, вітер доніс аромат сосни і ялинки? Ви чуєте, як співають пташки? Уявіть, що в лісі живуть маленькі істоти феї, гноми, ельфи. Вони готові вам допомогти. Ви можете викликати їх. Можливо, вони відкриють вам таємницю, до­поможуть відгадати загадку чи просто розвеселять вас. Подружіться з цими лісовими духами.
Як ви тепер себе почуваєте? Здивували вас лісові духи?
Попрощайтеся з ними, вам час повертатися через чарівний ліс додому. По дорозі уважно дивіться навкруги і насолод­жуйтеся спокоєм лісу.
6. Дидактична гра «Подорож до лісу» з переглядом презентації.
- Що це, погляньте! Нам хоче щось сказати мудра жителька лісу – сова (додаток №3).  Вона пропонує нам прочитати книгу, але не звичайну, а казкову (додаток №4).
(Перегляд презентації «Книга скарг лісових жителів»)
-         Чи готові ви допомогти лісовим мешканцям?
-         Зараз у вас буде така нагода. Ви всі знаєте про існування дорожніх знаків, знаєте про їх призначення . А ось перед вами Екологічні знаки.

- Спробуйте пояснити, що вони означають і визначте, в якому куточку лісового царства їх можна поставити.
(Діти по черзі виходять, обирають табличку і роблять свої припущення)
Добрим світ створив творець,
Сонце – спільний наш отець,
А Земля, звичайно, - мати,
Треба Землю зберігати!

VІ. Закріплення знань, умінь і навичок.
1. Робота в зошитах.
2.      Слухання оповідання «Від чого загинули кити?»
-         А зараз послухайте оповідання «Від чого загинули кити?» і дайте відповідь на  питання.
-         Чи лише екологічні катастрофи шкодять природі? Адже дуже часто небезпеч­ним для неї буває і те, що здається нам незначним.

Якось я сидів на великому пляжі. На березі бавилось двоє хлопчиків. Знайшовши використані поліетиленові пакети, вони надували їх і відпускали за вітром в море. Спочатку пакети пливли, а потім повільно тонули. Пройшло декілька місяців, і я прочитав в газетах про лихо, що коїлось біля далеких берегів. Там почали гинути кити, їх оглянули вчені і зрозуміли причину смерті.
Передбачення.
-       Як ви вважаєте, від чого вони загинули?       (Думки учнів.)
-       А зараз переконаємося, чи справдились ваші передбачення.
Думаєте вони загинули від страшної хвороби? Зовсім ні. Вони просто задих­нулись, бо їх дихальні отвори були забиті поліетиленовими пакетами, які принесла течія. Я подумав, що це могли бути і ті пакети, які пускали по воді хлопчики на пляжі.
-       Чи справдились ваші міркування?
-       Як же не нашкодити, допомогти природі? Щоб не хворіла, процвітала наша планета.
-       Чого вчить нас це оповідання?
Пам'ятаймо, що кожен необдуманий вчинок може нанести нищівного
удару тому куточку природи, в якому ми живемо.
3. Кубування.
- Якою б ви хотіли бачити Україну завтра?
Щоб ваша розповідь була різносторонньою, багатогранною скористаймося послугами чарівного куба.
o         Природоекологічне становище.
o         Соціально – економічне становище.
o         Політичне становище.
o         Особисті передбачення.
-       Молодці! Можна зробити висновок, що всі учні мають високу екологічну культуру, будуть берегти красу і ба­гатство природи для майбутніх поколінь.

VІІ. Підбиття підсумків, оцінювання результатів роботи.
Сенкан
-       Узагальнюючи почуте на уроці, пропоную вам написати сенкан. Виразити у ньому все, що вас найбільше схвилювало.
Ключове слово -ЗЕМЛЯ
(Діти пишуть самостійно, потім зачитують свої думки)

Якщо ти віриш у майбутнє, в його прийдешність, у життя, 
Дзвони у дзвони, кричи людям, бо більш не буде вороття. 
Віддай забуту свіжість травам, відмий від бруду всі хмарки, 
Відреставруй нам синє небо і дощ крізь сито проціди.
Хай ожива вода Дніпрова, правічні височать дуби,
І хай полин, трава-чорнобиль, не стане іменем біди.

VІІІ. Домашнє завдання.
1.         Виконати завдання в зошиті.
2.         Скласти розповідь «Якою я бачу Україну завтра».



Немає коментарів:

Дописати коментар