Урок з основ здоров'я: Культура харчування (3 клас)

Тема. Культура харчування. Вибір їжі та страв, корисних для здоров'я.
Практична робота. Вивчення маркування харчових продуктів
Мета. Вчити дітей основних правил харчування і приготування їжі. Розширити знання дітей про культуру і традиції харчування. Виховувати навички культури і гігієни правильного харчування.
Обладнання: картинки із зображенням овочів і фруктів, які містять поживні речовини; етикетки харчових продуктів.

Хід уроку
I.  Організаційний момент.
Дзвоник всім нам дав наказ;
До роботи взятись враз!
Розпочнемо свій урок,
Тож назад не зробиш крок.
Будем ми трудитись гарно,
Не мине й хвилинки марно.

II.  Повторення вивченого. Бліц-опитування.
     Якою може бути праця?
     Що підвищує працездатність?
     Яка ваша основна праця?
     Які правила ви склали для активного відпочинку родини?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Проблемне питання.

-  Від чого залежить здоров'я людини?
(Від спадковості, стану навколишнього середовища, способу життя людини, медичного обслуговування, правильного повноцінного харчування - їжі.)
Коло знань.
Давайте зупинимося на слові «ЇЖА». Згадайте все, що виникає у пам'яті з цим словом.
(Вчитель записує всю інформацію на дошці.)
1.  Життя без їжі неможливе.
2.           Вітаміни-корисні для людини.
3.           Національна їжа українців.
4.           Треба правильно харчуватись, щоб до лікаря не звертатись.

IV. Оголошення теми і мети уроку.
                   Як ви вже здогадались, ми сьогодні будемо говорити про харчування.
Тривалий час дотримувалися думки, що поїсти — значить "заправити" організм порцією "пального", і не важливо, яким і в якій кількості, лише б давало для життєдіяльності певну енергію. Ось чому нікому і на думку не спадало обмежувати себе в їжі: чим більше з’їси, тим більше користі. І лише згодом було узагальнено досвід повноцінного харчування, що опирався на наукові засади. Так утвердила себе наукова теорія і практика раціонального (збалансованого) харчування — джерела енергії, росту та здоров'я людини.

Отже сьогодні на уроці ми з вами переглянемо  усний журнал з цікавою назвою:

Хто до 100 років
Хоче жити,
Той харчуватись повинен
Правильно уміти.
(На дошці вивішуються аркуші з написами заголовку та сторінок журналу)

 V. Вивчення нового матеріалу.

Перша сторінка.
Життя без  їжі  неможливе
Харчування — неодмінна умова нашого життя. Без їжі людина не може жити. З їжею ми отримуємо поживні речовини, необхідні для роботи мозку, серця, легенів, м'язів та інших органів, їжа забезпечує наш організм енергією, яка міститься в продуктах харчування. А ще здоров'я залежить від того, як швидко і часто ми їмо, наскільки ретельно пережовуємо їжу.  Отже, щоб бути здоровим, потрібно знати правила харчування.

1. А розпочнемо ми нашу роботу з загадок.
•  В кожній господі я у великій пригоді.
   Та хто мене роздягати візьметься,
   Той слізьми заллється. (Цибуля)
     Кругла, а не місяць, біла, а не папір, з хвостиком, а не миша. (Ріпа)      
     Що то за голова, що лиш зуби та борода? (Часник)
     І печуть мене, і варять, і їдять, і хвалять, бо я смачна. (Картопля)
     Сидить дівчина в коморі, а коса її надворі. (Морква)
 Ліз Мартин через тин.
    Сам переліз,
    А голову на тину лишив. (Гарбуз)
•   Зозуляста, сріблиста,
    Сорочок наділа триста. (Капуста)
      Баран у коморі, а роги надворі. (Буряк)
     Не стелюсь я спати долі, а деруся вся угору. (Квасоля)
   3 поля зжинають,
    У млині перетирають,
     І  з печі гублять —
     Клянуться,- що люблять. (Хліб)
•   А що то за коні в гаю на припоні:
    Довгасті, голчасті, зеленої масті.
    Нікого не возять, лише солі просять (Огірки)
•   Де зсапано, де сполото, по вибалках, по пагорбах.     
    Цвіте воно, мов золото, плоди на цім, як яблука. (Помідори)
(Малюнки із зображенням відгадок вивішуються на дошку)

2. Групова робота. Гра "Приготуй смачну страву".
- Перед вами таке завдання: потрібно скласти меню, тобто перелік страв, які ви їсте:
1 група - на сніданок,
2 група - на обід,
3 група - на вечерю.
(Під час обговорення виконаного дітьми завдання вчитель робить доповнення в ході бесіди. Розповідь ілюструється відповідними малюнками.)
ü  Їсти потрібно 4 рази на день в один і той самий час. Якщо дотримува­тися цього правила, то у вас завжди буде хороший апетит, їжа краще засвою­ватиметься. Обов'язково снідайте.
ü  Їжа повинна бути різноманітною і складатися з різних продуктів.
ü  Корисно їсти молочні продукти, м'ясо, рибу, багато овочів і фруктів. Не захоплюйтеся надмірно солодощами, виробами з борошна, жирною і солоною їжею.
ü  Їсти потрібно правильно, добре пережовуючи. Нехтування цим прави­лом спричиняє шлунково-кишкові захворювання
ü  Під      час      вживання      їжі      не можна      відволікатися,      займатися іншими      спра­вами. Це знижує апетит і погіршує засвоєння продуктів.
ü   Не можна переїдати. Після надмірного вживання їжі почуватиметеся ослабленими. Тоді не хочеться займатися спортом, бігати, вчитися. Переїдання є причиною багатьох хвороб.
 
 3. Літературна хвилинка.
-          Виконавши завдання, ви говорили, що на обід необхідно їсти смачний борщ. Саме про борщ із хлібом написав оповідання В.О.Сухомлинський.
«Борщ із свіжою скибкою хліба»
В однієї матері було два сини Працьовитий і Ледачий.
Одного разу поїхав Працьовитий син поле орати. А Ледачий син пішов у садок під грушею лежати... Мати думає:
-   Що б його смачне на обід синам приготувати? Зварила борщу з свіжою капустою,
сметаною, кропом і буряками.  А до борщу  хліба
свіжого, пахучого.
Сіла мати біля столу, жде синів. Осі, уже й сонце стало на вечірньому прузі, а Працьовитого сина немає. Ледачому ж уже під грушею не лежиться, хочеться їсти, та знає він, що обідати мати дає обом їм разом.
Ось приїхав Працьовитий син. Умився, переодягся, сів за стіл, і Ледачий його брат ті.
Насипала мати дві миски борщу, покраяла хлібину. На пахло в хаті борщем і свіжим хлібом, їсть Працьовитий син та дякує матері:
- Ой, смачний же ви борщ зварили.
З "їв Працьовитий син миску борщу і попросив ще.
А Ледачий син з'їв одну   ложку      скривився,   другу зажурився, а як третю з'їв на стіл схилився,   ложку поклав і питає у матері:
- Мимо,  чому  це  борщ такий несмачний?
- Їдь, синку, завтра в поле, - відповіла мати, - то й борщ буде смачним, і хліб пахучим...

-    Чи й справді був борщ не смачний?
-    Як ви гадаєте, чи виправиться Ледачий син?
-    Хто запам'ятав, з чим мати зварила борщ?
-    Про який харчовий продукт йшлася мова в цьому оповіданні?
-    Що ви мені можете розповісти про хліб?


Друга сторінка.
Гігієна споживання їжі.
Це комплекс добрих звичок, яких ми дотримуємося під час прийому їжі і які поліпшують наше здоров'я.

  1.Гра «Мікрофон»
Про деякі з них можна нагадати:
1.  Перед тим, як сісти за стіл, — помити руки з милом.
2.Харчуватися потрібно регулярно. Наш організм призвичаюється до поряд­ку: у визначений час — сніданок, полуденок, обід, і, нарешті, вечеря. Шлунок і весь травний тракт налаштовується на "свої" години, тому ліпше перетравлює і засвоює їжу.
3.Їсти потрібно не поспіхом, а повільно, розжовуючи їжу і смакуючи її.
4.Не розмовляти під час їди, не дивитися телевізор.
5.Не можна їсти в умовах нервового напруження й нервозності, "коли кусок застрягає в горлі".
6.  В кінці їди бажано з’їсти щось сире: яблуко, морквину, пожувати сиру кар­топлину.    Все    це    чистить    зуби,    видаляє    залишки    цукру,    збагачує    ротову    порожнину (ясна) вітамінами.
7.Після іди прополоскати рот водою, помити руки.

При поганому або нерегулярному харчуванні їжа погано засвоюється, що може призвести до захворювання. Ретельність пережовування залежить значною мірою від культурних навичок та від стану зубів, тому необхідно дбати, щоб зуби були здорові.

Для цього необхідно:
1.  Відвідувати зубного лікаря.
2.  Листити їх зубною щіткою і пастою ввечері і вранці.
3.  Полоскати рот після кожного приймання їжі лише теплою водою.
4. Не гризти твердих предметів.


Третя сторінка.
Вітаміни — корисні для людини
Слово "вітаміни" походить від латинського слова "віта" - життя. Назва ця не випадкова. Якщо вітамінів не вистачає, людина важко хворіє. Вітаміни потрібні для нормального росту і розвитку дитячого організму. В організм вітаміни потрапляють з їжею. Отже, потрібно знати, в яких продуктах є необхідні вітаміни.
До вашої уваги презентація «Життя без їжі не можливе».
( Перегляд презентації з обговоренням побаченого)
1.      Літературна хвилинка.
А зараз послухайте оповідання В.О.Сухомлинського

«Суниці для Наталі»
У третьому класі вчиться маленька Наталя. Вона довго хворіла. А це вже прийшла до школи. Бліда, швидко втомлюється.
Андрійко розповів своїй мамі про Наталю. Мама й каже:
     Цій дівчинці треба їсти мед і суниці. Тоді вона стане бадьори, рум'яна... Понеси їй суниць, Андрійку.
Андрійкові хочеться понести суниць Наталі, але чомусь ніяково. Він так і сказав мамі:
Чому ж тобі соромно? дивується мама.
Андрійко й сам не знає, чого йому соромно.
Наступного дня він усе ж таки взяв із дому пакуночок суниць. Коли вже закінчились уроки, він підійшов до Наталі. Віддав їй пакуночок із суницями й тихо сказав:
      Це суниці. Ти їж, і щоки будуть у тебе рум'яні.
   Наталя взяла пакуночок із суницями. І сталося диво. Щічки її стали червоні, як мак. Вона ласкаво подивилася Андрійкові в очі й прошепотіла:
 - Дякую...
Чому ж це щічки у неї стали рум'яні? - подумав Андрійко .Вона ще ж не їла суниць...

     Про що це оповідання?
     Чому воно вас навчає?
     Як ви гадаєте, чому саме на цій сторінці нашого журналу ми прочитали це оповідання?
     Чи справді від суниць можуть почервоніти щічки?

  2.Фізкультхвилинка.
                   Що ж, мабуть, прийшла пора
Трохи відпочити.
Я хочу на фізкультхвилинку
Всіх вас запросити.
Раз - підняли руки вгору.
Два - нахилилися додолу.
Руки в боки!
Повернулись, нахилились.
І вправо, і вліво —
Щоб нічого не боліло.
Раз, два, три, чотири!
Набираємося сили.
Нахились, повернись.
До товариша всміхнись.


Четверта сторінка
Треба правильно харчуватись, щоб до лікаря не звертатись
Правильне харчування оберігає людину від хвороб, а неправильне — спричиняє їх. Ви вже дізналися про корисні страви, які потрібно вживати, щоб не стати неповороткими, хворими, щоб добре думалось і працювалось. Але є деякі продукти, вживання яких треба обмежити. Це - цукор, жир, сіль. Від надмірного вживання солодощів люди повніють, у них псуються зуби. Жир входить до складу багатьох продуктів — це м'ясо, маргарин, сало. Люди, які вживають багато продуктів, що містять жир, частіше хворіють. Необхідно вживати більше овочів і фруктів. М'ясо краще замінити рибою. Із жирів надавайте перевагу олії. Масло та яєчний жовток споживайте в невеликій кількості. Надлишок солі може стати причиною багатьох захворювань. Найбільш поширені серцево-судинні захворювання. Послухайте поради для попередження небезпечних хвороб.


Треба мудру голову мати,
Щоб всі хвороби здолати.
Про пости і свята пам'ятати,
Здоров'я своє оберігати.
Той менше хвороб має,
Хто мало м'яса споживає.
А хто в піст ще хоче м'яса,
Болячок у того маса.
Хто яблука взимку споживає,
Той хвороб цілком не знає.
Гарбуз на зиму запасай
Та кашу з пшоном поїдай.
Олію кукурудзяну із ринку принеси —
Для сімї на зиму припаси.
Та оселедця не ховай,
Хоч зрідка на стіл подавай.
Перед сном — запам'ятай, —
Не злися й не переїдай.
Чим їжа легша,
Тим сон міцніший.
Про здоров’я своє
Завжди пам'ятай.
Немиті овочі й фрукти
Ніколи не вживай.



П'ята  сторінка.
Національна їжа українців

Пригадаймо, яка ж їжа переважала в меню українців. На основі ваших відповідей намалюємо на дошці «павутинку»
(Побудова «асоціативного куща»)

1.                    Презентація книги «Українські народні та обрядові страви»
(Діти переглядають книгу і слухають розповідь вчителя)

      Найбільш поширеними стравами в Україні були ті, в які входили рос­линні складники. Каші становили більшу частину народної їжі. Вони готу­валися з гречки, ячменю, вівса, кукурудзи, проса.
          Найбільш улюблені — овочеві страви: борщ, капусняк, печений гар буз, огірки, часник, цибуля, перець, хрін.
         Наші предки готували різноманітні страви з картоплі: деруни, кльоц-киг оладки. М'ясні страви були рідкістю. Споживали лише багато сала.
      Страви     з     птиці     готували       лише     в     неділю.     Яйця     споживали на свята.
            Молочні страви вживали частіше.
Ці традиційні страви давали силу орачам і пастухам.

 2. Робота з підручником
з)     Опрацювання текстів про здоров'я і харчування (с. 18-20).
б)     Аналіз малюнків за темою.
в)     Відповіді на запитання.

VI.      Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота в зошиті.
Завдання 1. Визначити основні функції харчування в житті людини.
Завдання 2. Розмалювати зображення продуктів харчування. Яку вони приносять користь людині? Якої завдають шкоди? (Самостійна роботи з подальшим обґрунтуванням свого вибору).
Завдання 3. Продовжити речення.
Завдання 4. Продовжити речення за зразком (коментована робота).
Завдання 5. Колективна робота.
Завдання б. Робота в парах.
Завдання 7. Робота в групах.

Практична робота
Вивчення маркування харчових продуктів.
Мета. Навчити дітей вибирати корисну, здорову і придатну для власного споживання їжу. Формувати вміння мотивувати свій вибір.

1.  Ознайомлення з штрихкодом.
(Діти розглядають етикетки харчових продуктів)
Штриховий код товару — нанесені на товарі штрихові позначки, за якими можна визначити країну виробника, вид товару , його належність до певної групи., якісні характеристики.
Структура штрихкоду: перші дві цифри вказують код країни, наступні цифри штрихкоду містять інформацію про товар, останнє - контрольне число, яке необхідне при опитуванні штрихкоду сканером.
А для того, щоб ми купували не тільки якісний товар, а й ще і не підробку, з 1 січня 1997 року в Україні введено штриховий код товару у зв'язку з постановою, прийнятою Кабінетом Міністрів України. Україні присвоєно штрихкод – 482..

2. Отруєння недоброякісними товарами.
Разом з продуктами харчування у наш організм можуть потрапити отруйні речовини, що призведе до отруєння. Причиною цьому може стати неправильне, неякісне, неповноцінне, недостатнє харчування, тривале голодування, Це проявляється у затримці фізичного та психічного розвитку, виснаженні внаслідок дефіциту відповідних поживних речовин.
Отруєння - це реакція організму на отруйні речовини. Отруєння можуть викликати зіпсовані продукти, отруйні рослини, гриби, хімічні речовини. Ознаки неякісного стану продуктів харчування: неприємний запах, нетоварний вигляд, порушена упаковка, прострочений термін зберігання. Типові ознаки хвороб, що викликані вживанням не якісних продуктів харчування. Основними ознаками хвороб с: біль у животі; блювота;
ü     пронос;
ü     головний біль, запаморочення;
ü     різка слабкість;
ü     втрата свідомості
ü     у важких випадках.

3.Робота в групах.
- Розгляньте етикетку харчового продукту. Виконайте завдання 8 робочого зошита.
Домедична допомога. У разі виявлення симптомів хвороби, що викликані вживанням неякісних продуктів, потрібно відразу звернутися до лікаря.
Домедична допомога при харчовому отруєнні включає такі дії: промити шлунок шляхом вживання великої кількості рідини (до 2-Зл з 2 столовими ложками соди) і викликати блювоту. Прийняти 100-150мл блідо-рожевого розчину марганцево-кислого калію. Викликати лікаря.

4. Бесіда про здоров'я.
Так, діти, найцінніший скарб — здоров'я. Його на жодному ярмарку, в жодній крамниці не купиш, ні на що не виміняєш. Діти, пам'ятайте! Нема більшого багатства, як здоров'я ваше. На радість всім — і тату, й мамі. Ростіть усі здорові й гарні.

VII.    Підсумок уроку.
-  Для чого людині їсти?
- Які основні правила харчування?
- Які способи приготування їжі є корисними для людей?
- Що таке вітаміни?
- У яких продуктах вони містяться?
- Чиї твори ми сьогодні читали?
- Насамкінець хочу вам запропонувати прочитати твори В.О.Сухомлинського, який писав також і про яблука, кавуни, мед, борщ та про хліб.


(Демонстрація книги В.О.Сухомлинського «Казки школи під голубим небом» та «Чиста криниця»)

Немає коментарів:

Дописати коментар